Tylko Tobie, tylko dziś zdradzę sekret…

Jest taka roślina, której owoce działają przeciwstarzeniowo i antynowotworowo. Zawierają bardzo silny przeciwutleniacz, wit. C i E oraz cenne minerały jak potas, wapń, magnez, a nawet mangan i kobalt. Zgadniesz?

Co to za cudo? POMIDOR!!

Nie, to nie dziecinna zabawa, ale najprawdziwsza prawda. A że to nie sekret? Wierz mi, że jeszcze wiele o nich nie wiesz…  Może już nam się opatrzyły, znudziły trochę. Ale uwierz – warto odnowić tę znajomość!

Pomidory odwdzięczą się całą listą składników, potrzebnych nam do zdrowego życia. Jeden spory pomidor (180 g) pokrywa aż 60% dziennego zapotrzebowania na wit. C i jest znakomitym źródłem potasu – aż 237 mg / 100 g. Do tego wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk  i wit. z grupy B. (Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference)

Jednak prawdziwym skarbem ukrytym w pomidorach jest likopen – ich naturalny czerwony barwnik. Ma on właściwości lecznicze, gdyż jest najsilniejszym antyutleniaczem z grupy karotenoidów, a to oznacza, że ma działanie przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe.Co warte podkreślenia , likopen nie ginie w czasie obróbki cieplnej. W przetworach jest go nawet 2-3 razy więcej!

Warto więc na nowo zaprzyjaźnić się z przecierami, keczupem, koncentratem pomidorowym. Jeśli nie mają zbędnych dodatków konserwujących czy zagęszczających staną naszym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowe odżywianie.

I jeszcze jeden plus dla pomidora: jest niskokaloryczny, 100 g to tylko 18 kcal, zatem pomidor jest FIT!

W oczekiwaniu więc na pełnię pomidorowego sezonu, polecamy gorąco nasze pomidorowe produkty, a także pomidorowe przepisy z naszej strony: http://www.ogrodekdziadunia.pl/przepisy

Do zobaczenia także na Facebook’u i Instagramie!!
[ms_row]
[ms_column style=”1/3″ align=”center” class=”” id=””]2016-09-07 Pomidorowe pesto - aniołek dziadunia miniatura[/ms_column]
[ms_column style=”1/3″ align=”center” class=”” id=””]trio ketchupów[/ms_column]
[ms_column style=”1/3″ align=”center” class=”” id=””]pieknielny ognik małe 3[/ms_column]
[/ms_row]