Pyszne ogórki kiszone to niemal nasze dobro narodowe.
Niskokaloryczne i bardzo zdrowe, ponieważ, dzięki procesowi fermentacji, zawierają dużo cennych substancji jak wit. z grupy B i witamina K.
Ze względu na obecność kwasu mlekowego, powstającego w procesie fermentacji, kiszone ogórki są naturalnym probiotykiem, łatwiej przyswajanym niż apteczne kapsułki.
Jak zrobić pyszne ogórki kiszone, żeby były pachnące i chrupkie przez cały rok?
- Po pierwsze – dorodne ogórki gruntowe. Najlepiej ze swojego ogródka lub sprawdzonego źródła (przenawożone ogórki szybko się zepsują).
Wybieraj te niezbyt duże, twarde i zdrowe, które po przekrojeniu nie mają pustych miejsc przy nasionach. Do kiszenia dobrze sprawdzają się np. odmiany Julian F1, Śremianin F1, o prostym cylindrycznym kształcie. - Po drugie – przygotowane słoiki. Muszą być czyste (najlepiej wyparzone), niewyszczerbione, wieczka w miarę nowe, bez śladów rdzy i odginania np. nożem.
Podczas zakręcania górna część słoika i zakrętka powinny być suche. - Po trzecie – dobry przepis. Podstawa to obecność czosnku, baldachów kopru i korzenia chrzanu.
Ich ilość nie musi być dokładnie odmierzona i taka sama w każdym słoiku, ale są one ważne, jeśli chcesz, by pyszne kiszone ogórki były przyjemnie chrupkie i pachnące.
Sól używana do kiszenia powinna być kamienna, niejodowana, bez dodatków. Ilość soli podawana w przepisach jest bardzo zmienna, najczęściej jest to czubata łyżka stołowa na 1 litr wody. Solanka musi pokrywać wszystkie ogórki w słoiku.
Nasz przepis: 
- ogórki gruntowe
- czosnek (obrany w ząbkach)
- koper (baldachim z łodygą)
- korzeń chrzanu (obrany, pokrojony na kawałki o dł. kilka cm)
- sól kamienna
- opcjonalnie: liść wiśni, czarnej porzeczki lub dębu.
Umyte ogórki układać w czystych słoikach pionowo, dość ściśle, ciemniejszym końcem do góry. Do każdego słoika dodać 2-3 ząbki czosnku, kawałek obranego chrzanu i jeden baldach kopru. Można dodać świeży liść wiśni lub czarnej porzeczki.
Ogórki w słoikach zalać ciepłą solanką z przegotowanej wody: 1 czubata łyżka soli kamiennej na litr wody. Zalane słoje z ogórkami , dobrze zakręcić i odstawić do ukiszenia. Niektórzy polecają po 5-6 dniach słoiki pasteryzować przez ok. 2 min w temperaturze 80 st. C. Odstawić w chłodne miejsce. Pyszne ogórki kiszone będziemy już mieli po kilku dniach.
Zakiszone w większym naczyniu ogórki można po ukiszeniu zetrzeć na tarce o grubych oczkach na przecier i zapasteryzować w takiej postaci.
Jeśli nie masz dobrego źródła ogórków lub minął już sezon na ogórki gruntowe, można się zaopatrzyć w naszym sklepie internetowym. Naprawdę pyszne ogórki kiszone, konserwowe i czosnkowo-koperkowe
Ale po co pasteryzacja??? Przecież wtedy wszystkie bakterie probiotyczne giną. Ogórki kiszone nie wymagają pasteryzacji.
Pasteryzacja kiszonek nie jest konieczna. Choć wiele pań domu tak robi (a i panowie pewnie też ;) ). W przetwórni stosuje się krótką pasteryzację, która nie zabija wszystkich bakterii probiotycznych, ale znacznie zmniejsza natężenie procesu fermentacji, po to, by ogórki lepiej się przechowywały.